Iškilminga vakarienė – tai puiki galimybė susiburti artimųjų ir draugų rate, mėgaujantis gardžiu maistu bei dailiai papuoštu stalu. Dažnai stalo serviravimas tampa tarsi šou dalimi, kurio metu galite pademonstruoti ne tik savo kulinarinius įgūdžius, bet ir kūrybiškumą, derindami spalvas, faktūras ir skirtingus stalo akcentus. Dailiai išdėliotos lėkštės, subtiliai parinktos servetėlės ar išskirtiniai virtuvės reikmenys – visa tai prisideda prie ypatingos vakaro nuotaikos kūrimo.
Tačiau tam, kad svečiai jaustųsi patogiai ir nereikėtų sukti galvos dėl netikėtai pritrūkusių lėkščių, verta iš anksto apgalvoti, kiek ir kokių stalo indų jums reikės. Net jei iš pirmo žvilgsnio tai atrodo nesudėtinga užduotis, gerai suplanuotas išdėstymas suteikia stalui harmonijos ir išryškina pagrindinį vakaro tikslą – mėgautis puikiu maistu bei kompanija. Kad viskas vyktų sklandžiai ir stilingai, kviečiu susipažinti su pagrindiniais patarimais, padėsiančiais tinkamai paruošti vakarienės stalą.
1. Pagrindinė stalo lėkštė (serviravimo lėkštė)
Serviravimo lėkštė, dar vadinama padėkline lėkšte, dedama pačiame stalo viduryje toje vietoje, kur vėliau bus tiekiamas pagrindinis patiekalas. Ji atlieka dvi funkcijas:
Praktiška: ant jos galima uždėti kitą, mažesnę lėkštę, skirtą patiekalams.
Dekoratyvi: puošni serviravimo lėkštė suteikia stalui prabangos pojūtį.
Ši lėkštė paprastai nenuimama iki pat deserto, nebent serviravimo etiketas reikalautų kitaip.
Kiek reikia? Tiek, kiek turėsite svečių – po vieną kiekvienam, plius viena ar dvi atsarginės nelaimės atvejui.
2. Užkandžių lėkštė
Po to, kai padėjote pagrindinę serviravimo lėkštę, ant jos galite uždėti mažesnę lėkštutę, skirtą šaltam ar šiltam užkandžiui. Šios lėkštės dažnai būna nedidelės, kad tilptų vienas ar keli nedideli užkandžiai.
Kiek reikia? Vėlgi, tiek, kiek svečių, jei planuojate tiekti užkandį. Jei užkandžių yra kelių rūšių (pvz., šaltas ir karštas užkandis), gali prireikti ir antros, tokio paties dydžio užkandžių lėkštės.
3. Sriubos lėkštė ar dubenėlis
Jei vakarienėje numatyta sriuba, ji gali būti patiekiama gilioje sriubos lėkštėje arba elegantiškame dubenėlyje, atsižvelgiant į sriubos tipą ir bendrą stiliaus idėją. Sriubai skirtos lėkštės gali būti dedamos ant serviravimo lėkštės, kol ateis metas valgyti, arba atnešamos vėliau.
Kiek reikia? Po vieną kiekvienam svečiui. Jei patiekalai įvairūs ir sriuba numatyta tik kaip nedidelis užkandis, pakanka ir gilesnės užkandžių lėkštės.
4. Pagrindinio patiekalo lėkštė
Pagrindinio patiekalo lėkštė dažniausiai būna šiek tiek didesnė nei užkandžio ir sriubos lėkštės. Ji keičiama kiekvieno karšto patiekalo metu (jei bus keli skirtingi patiekalai).
Kiek reikia? Dažniausiai pakanka vienos lėkštės kiekvienam svečiui, bet jei planuojate dvi skirtingas vakarienės dalis (pvz., žuvies ir mėsos patiekalus), rekomenduojama turėti antrą švarų komplektą.
5. Desertinė lėkštė
Desertui patiekti reikalinga maža lėkštutė, kuri gali būti dedama iš anksto (viršutinėje stalo pusėje, šalia desertinio šaukštelio ir šakutės) arba atnešama kartu su desertu. Ji dažnai būna padedama ant servetėlės ar specialaus padėkliuko.
Kiek reikia? Po vieną kiekvienam svečiui. Jei ketinate patiekti keletą desertų rūšių, papildomos lėkštės gali būti pravarčios, bet dažniausiai tinka ir ta pati desertinė lėkštė.
Į ką dar atkreipti dėmesį?
Tarpeliai tarp lėkščių: palikite pakankamai vietos tarp kiekvieno svečio lėkščių, kad žmonės galėtų nevaržomai naudotis įrankiais.
Sudėtis: pasirūpinkite, kad lėkštės būtų tvarkingos, be įskilimų ar įbrėžimų – juk pirmiausia valgome akimis!
Spalvinė gama: jei pageidaujate ryškesnės stalo puošybos, galbūt rinkitės vienspalves lėkštes, kurios leis išryškėti dekoro detalėms. Jei pasirinkote raštuotas lėkštes, stenkitės derinti jas prie bendros stalo temos, kad neišblaškytumėte svečių dėmesio.
Papildomi virtuvės reikmenys: patogiai išdėliokite stalo įrankius, taures bei kitus aksesuarus, kad viskas būtų lengvai pasiekiama.
Patarimas pabaigai
Kiekvienas vakarienės stalas – tarsi miniatiūrinis meno kūrinys. Apgalvodami kiekvieną detalę, nuo lėkščių dydžio iki jų išdėstymo, sukursite ypatingą atmosferą. Svarbiausia – neperkraukite stalo per didele gausa, bet nepamirškite ir funkcionalumo.
Su tinkamai parinktomis ir išdėstytomis lėkštėmis Jūsų iškilminga vakarienė neabejotinai pavyks, o svečiai dar ilgai prisimins gražų reginį bei gardų maistą. Tegul Jūsų stalo serviravimas tampa maloniu ritualu, skleidžiančiu svetingumą ir eleganciją!